مفهوم ابر متن یا Hypertext چیست ؟

مفهوم ابر متن یا Hypertext چیست ؟

ساختار وب مبتنی بر ابر متن هستش و زبان نشانه گذاری ابر متن یا html براساس این ساختار شکل گرفته . اما در این مقاله قصد دارم بپردازم به مفهوم ابر متن ، و اینکه ابر متن چی هست ،  با یک مثال توضیح میدم این مفهومو .

به عکس  زیر دقت کنید .

مفهوم ابر متن یا Hypertext

ساختار یک سند وب

یک صفحه از سایت معمولا داری قسمت های مختلفی هست مثل منو ، هدر ، محتوا ، فوتر و ساید بار ها ، در اکثر سایت ها هم این بخش وجود دارند .

اما بخش هایی که اشاره کردیم خودشون هم داری جزئیات و عناصر دیگه هستند ، مثلا قسمت هدر یک عنوان یا یک متن کوتاه میتونه داشته باشه و یک دکمه که بعد کلیک وارد یک صفحه خاصی میشه .

در واقع همه بخش ها با جزئیاتشون  مفهوم ابر متن رو میرسونن و تصاویر و ویدیو های داخل صفحه مورد نظر هم جز مجموعه ابر متن محسوب میشن .

و اینکه تصویر و صوت و ویدیو هم شامل ابر متن میشه در واقع شکل توسعه یافته از ابر متن هست البته این شکل توسعه  یافته رو به اصطلاح ابر رسانه یا Hypermedia  نیز می نامند.

یک مورد دیگه هم در مورد مفهوم ابرمتن خدمت شما  عرض کنم ، به شکل زیر دقت کنید .

 

مفهوم ابر متن یا Hypertext

 

تگ ها یا نشانه ها 

یک صفحه سایت که شما مشاهده میکنید در واقع ساختار html اون یک مجموعه ای از متن ها  هست ، اگه داخل یک صفحه سایت کلید ترکیبی Ctrl + U رو بزنید شما کدهای اچ تی ام ال رو مشاهده میکنید که در واقع این کد ها ابر متن هستند یعنی مجموعه از متن ها مختلف ،  حالا مرورگر با شناسایی تگ های یک صفحه از سایت ،  این تگ ها رو به عنوان یک نشانه برای نمایش عنصری مرتبط با اون تگ برای کاربر نمایش میده .

 

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها