مفهوم زبان نشانه گذاری یا Markup Language

مفهوم زبان نشانه گذاری یا Markup Language

میدونید که html مخفف hyper text markup language در این مقاله میخوام در مورد  زبان نشانه گذاری صحبت کنم و بفهمیم که زبان نشانه گذاری واقعا چی هست ؟

تعریف  ساده و  کلی در مورد زبان نشانه گذاری :

زبانی که با اضافه کردن نشانه هایی به یک سند باعث تمایز بین یک متن ساده میشه . و این نشانه ها  در رایانه یا مرورگر باعث درک بهتر از مفهوم ، نشانه هایی که ما تولید کردیم خواهد شد  و همین  کار باعث عملکرد بهتر پردازش  و نمایش اجزا میشه.

 

اما زبان نشانه گذاری که اون  رو تعریف کردیم در مرورگر به چه صورت عمل میکند ، اگر  شما  با html کدنویسی کرده باشید تمام عناصر طبق یک ساختار داخل تگ های متفاوتی هستند و مرورگر وب طبق تگ ها ، که به عنوان نشانه هایی برای شناسایی اجزای یک سند html کدنویسی شده ،  این تگ ها را به صورت قابل فهم برای خودش پردازش کرده و ما چیزی که مشاهده میکنیم فقط محتوایی هست که  انتظار نمایش اون رو  داریم.

مثالی در این مورد :

ما یک تگ h1 در سند اچ تی ام الیمون قرار میدیم که داخل آن عنوان زیر هست :

<h1>یک متن مورد نظر<h1>

و بعد از اینکه ما سند اچ تی ام الیمونو با یک  مرورگر باز کردیم چیزی که برای ما نمایش داده میشه فقط متن “یک متن مورد نظر ” هستش  و نشانه ای که باعث شد مرورگر متوجه این ساختار بشه تگ h1 بود . و اینکه فرمت سند ما html هست که در نتیجه خروجی مورد نظر ما نمایش داده میشه .

و نکته و مورد آخر اینکه اگه ما یک تگ پاراگراف <p> همه اضافه کنیم به این سند مرورگر این دو تگ رو متفاوت از هم در نظر میگیره و منحصر بفرد هستش هر تگ در html.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها