مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

میدونید که html مخفف hyper text markup language در این مقاله میخوام در مورد  زبان نشانه گذاری صحبت کنم و بفهمیم که زبان نشانه گذاری واقعا چی هست ؟

تعریف  ساده و  کلی در مورد زبان نشانه گذاری :

زبانی که با اضافه کردن نشانه هایی به یک سند باعث تمایز بین یک متن ساده میشه . و این نشانه ها  در رایانه یا مرورگر باعث درک بهتر از مفهوم ، نشانه هایی که ما تولید کردیم خواهد شد  و همین  کار باعث عملکرد بهتر پردازش  و نمایش اجزا میشه.

 

اما زبان نشانه گذاری که اون  رو تعریف کردیم در مرورگر به چه صورت عمل میکند ، اگر  شما  با html کدنویسی کرده باشید تمام عناصر طبق یک ساختار داخل تگ های متفاوتی هستند و مرورگر وب طبق تگ ها ، که به عنوان نشانه هایی برای شناسایی اجزای یک سند html کدنویسی شده ،  این تگ ها را به صورت قابل فهم برای خودش پردازش کرده و ما چیزی که مشاهده میکنیم فقط محتوایی هست که  انتظار نمایش اون رو  داریم.

مثالی در این مورد :

ما یک تگ h1 در سند اچ تی ام الیمون قرار میدیم که داخل آن عنوان زیر هست :

<h1>یک متن مورد نظر<h1>

و بعد از اینکه ما سند اچ تی ام الیمونو با یک  مرورگر باز کردیم چیزی که برای ما نمایش داده میشه فقط متن “یک متن مورد نظر ” هستش  و نشانه ای که باعث شد مرورگر متوجه این ساختار بشه تگ h1 بود . و اینکه فرمت سند ما html هست که در نتیجه خروجی مورد نظر ما نمایش داده میشه .

و نکته و مورد آخر اینکه اگه ما یک تگ پاراگراف <p> همه اضافه کنیم به این سند مرورگر این دو تگ رو متفاوت از هم در نظر میگیره و منحصر بفرد هستش هر تگ در html.

 

پیشنهاد ویژه :

اگه میخوای بصورت حرفه ای HTML و CSS رو یادبگیری در دوره رایگان html5 به همراه css3 شرکت کن.